Esnaf ve Sanatkarların Bayramı Ahilik Haftası Kutlandı

Ahilik Haftası kutlamaları, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere’nin ev sahipliğinde Tarihi Demircileriçi Çarşısı içerisindeki Ahi Evran Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Antalya’da Ahilik Haftası Kutlamaları Ahi Yusuf Türbesi’nde Muratpaşa Müftüsü Kuddusi Uysal ve Ahi Yusuf Camii İmamı Yeşil Buzcu’nun duaları ile başladı. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtına çelenk sunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi - Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve Birliğe bağlı oda başkanları Ahi Evran Meydanı’ndaki Ahilik Haftası Kutlama Töreni’ne geçti. Programa Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Döşemealtı Kaymakamı Cengiz Cantürk, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, SG Antalya Grup Komutanı SG Alb. Sezai Özkurt, Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Av. Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkan Vekili Hüseyin Sarı, Chp İl Başkanı Ahmet Kumbul, Mhp İl Başkanı Mustafa Aksoy, Sgk İl Müdürü Nejat Deniz, İl Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Süleyman Dohman, Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Kosgeb Antalya Müdürü Sinan Kibar, Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Ptt Başmüdürü Nurgün Altınöz, Halkbank Bölge Koordinatörü Mikail Özdemir, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Süleyman Özer, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cihangir Deniz, AESOB Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Oda ve Kooperatif Başkanları, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda esnaf ve sanatkar katıldı.

İyi Bir Gelecek İçin Ahilik Kültürü Benimsenmeli

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi - Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Ahilik Kültürü hakkında bilgiler verdi. Ahiliğin, insanlık dünyasının ihtiyaç duyduğu evrensel değerlere sahip olan temel düsturlarının, bugün dahi insanoğlunun bütün kesimlerini içine alan, onlara yol gösteren bir hayat ve üretim tarzı olduğunu aktaran Başkan Dere, Ahilik kurumunun tüm yönleriyle araştırılmasının büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Bu yıl 23’üncüsünü kutladığımız Ahilik Haftası Törenini bu anlamlı mekanda, tarihi çarşıda, Ahi Meydanı’nda yapıyor olmanın heyecanını ve sevincini hep birlikte bir kez daha yaşıyoruz. Bu törenimizle beraber çeşitli etkinliklerle Ahilik Haftamızı ilimizde tüm esnaf ve sanatkarımızla hep birlikte kutlayacağız. Selçuklulardan Osmanlılara kadar bizi bugünlere getiren devletlerin çok güçlü temeller üzerinde yükselmesinde etkili olan kurumların başında Ahilik Teşkilatı gelir. Ahiler toplumu birleştiren, kaynaştıran, bir arada tutan değerlerin uygulanması, toplumsal denetim mekanizmasının işlemesinde çok önemli görevler almıştır. Ahi Evran, kutlu bir davanın gönül erleri ile birlikte bu toprakları vatan yapmanın, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasının öncülüğünü yapmıştır. Özellikle yeni kurulan Ahilik sistemi ile Anadolu’ya göç eden Türkmenlere hem aş hem iş vermiş; onları tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan haline getirmiştir. Onları hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışan insanlar halinde yetiştirmiştir. Böylece Anadolu’nun iktisadi kalkınmasına ve imar edilmesinde öncülük etmiştir. Bu bakımdan sosyal, kültürel, siyasal, dini ve askeri işlevlere de sahip olan Ahilik Teşkilatı, milletimizin adeta Anadolu’ya vurulan mührüdür.” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi - Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, daha iyi bir geleceğin inşa edilmesinde Ahilik Kültürünün benimsenmesinin oldukça önemli olduğunu hatırlatarak, “Kaleiçi’nde bu sabah türbesini ziyaret ettiğimiz Ahi Yusuf da Anadolu’daki Ahilerden biri olup Ahi Yusuf ile ilgili Mevlana hazretlerinin büyük oğlu Sultan Veled’in Divannamesi’nde övgüyle söz etmiştir. Onun, büyüklerin ziyneti ve tacı, herkesin sığındığı bir zat olduğunu, ihsan ve keremiyle tanındığını, ahlak ve yaratılış bakımından kimseye benzemediğini, civanmertlikte de üstün olduğunu kaydetmiştir. İnsanlık dünyasının ihtiyaç duyduğu evrensel değerlere sahip olan Ahiliğin bu temel düsturları, bugün dahi insanoğlunun bütün kesimlerini içine alan ve onlara yol gösteren bir hayat ve üretim tarzıdır. Bu bakımdan ecdadımız tarafından kurulan ve milletimiz tarafından kabul buyrulan Ahilik kurumunun ve onun değerlerinin tüm yönleriyle araştırılması ortaya konulması ve uygulanabilir değerler manzumesi olarak sunulması büyük bir önem taşımaktadır. Bu kapsamda, bizlere büyük bir rol düşmektedir. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Anadolu’da yaşayan Türk insanın birlik ve beraberliğini refah ve düzenini sağlayacak ve halkın maddi ve manevi ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda örgütlenme ile esnafımızla aramızda sıkı sıkıya bir kardeşlik bağı kurmaya özen gösteriyoruz. Anadolu’nun yerli ve milli hareketi olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak büyük Anadolu aklını sahiplenip Anadolu’nun gönül ve ruh ikliminde Yeni Türkiye’nin inşası için tüm esnaf ve sanatkarlarımızla omuz omuza hareket ederek büyük ve güçlü Türkiye’nin yarınlarına umutla bakıyoruz.” dedi.

Ahilik Haftası kutlamalarında konuşmalarını gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Ahiliğin iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği sosyo-ekonomik bir düzen olduğuna dikkat çekti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Ahiliğin ölçüsünün hak ve adalet olduğunun altını çizerek, “Bizler de yerel yöneticiler olarak ahilik geleneğinde olduğu gibi alnı açık, cömert, yardım sever olmayı, halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak benimseriz. Hizmetin hasedi olmaz. Esnafımızın ve halkımızın dertlerine derman olmaya her zaman devam edeceğiz.” dedi.

Esnaf Toplumun Bel Kemiğidir

Ahilik Haftası Töreni’nde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, esnafın toplumun bel kemiği olduğunu vurgulayarak, “Bu toprakların vatan kılınmasında ve vatan tutulmasında en az cephede savaşanlar kadar emeği olanlar esnaflarımızdır. Malazgirt Zaferi’nden önce bile bu topraklarda Horasan erenleri, esnafımız, demircimiz, nalbandımız, çiftçimiz gelip bu topraklarda ahlaklarıyla, adaletleriyle, doğruluklarıyla yaşadıkları toplumda öyle bir güven ortamı oluşturdular ki arkadan gelen Selçuklu ordularına yaşadıkları şehirleri kapılarını açtılar. Onun için bu toprakların Türkleşmesinde, İslamlaşmasında bu toprakların vatan tutulmasında esnafımızın, sanatkarımızın emeği çoktur. Ahi Evran’dan bugüne kadar bu kervanda katkısı olan emeği olan herkesi rahmetle minnetle şükranla yad ediyoruz.” dedi.

Ahi Evran’ın asıl amacı iyi insan ve iyi Müslüman yetiştirmek olduğunu belirten Vali Münir Karaloğlu, “Bugün de bizim amacımız eğitim aracılığıyla iyi insan ve iyi Müslüman yetiştirmektir. Kendi kültürünü, kendi medeniyetini, kendi değerlerini özümsemiş yerli ve milli insan yetiştirmektir. Bugün Ahi Evran’ın oluşturmuş olduğu sistemi toplumda esnaf odalarımız Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği’miz devam ettiriyor. 800 yıl önce Ahi Evren işini doğru yapmayan, müşterisini aldatan, adaletli olmayan esnafı sistemin dışına çıkarıyordu. Esnafı yaşadığı toplumun gereklerine uygun hareket etmeye teşvik ediyordu. Bugün biz Antalya’da esnafsak, sanatkarsak Antalya’nın gerçeklerine uygun hareket etmemiz lazım. Antalya bir turizm şehridir. O zaman biz Türkiye’nin dünya ya açılan penceresinde esnafsak, bunun gereğini yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

Yılın Ahisi Terzi Esnafı Yaşar Azgan

Konuşmaların ardından AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Vali Münir Karaloğlu’na teşekkür plaketi takdim etti ve Yılın Ahisi olarak seçilen terzi esnafı Yaşar Azgan’a, Yılın 2. Ahisi olarak seçilen demirci esnafı Yusuf Zeki Sapmaz’a, Yılın 3. Ahisi olarak seçilen bakkal esnafı Mehmet Çetin’e, Yılın Kalfası olarak seçilen tamirci esnafı Durmuş Toplu’ya ve Yılın Çırağı olarak seçilen kuyumcu esnafı Hanife Akın’a teşekkür plaketlerini takdim edildi.

Vali Karaloğlu da Ahilik Kaftanı Giydi

Ahilik Meydanı’ndaki Ahilik Haftası Kutlamaları etli pilav-ayran ikramıyla sona ererken, kutlamalar Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve Oda Başkanlarının Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i makamlarında ziyaretleriyle devam etti. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na İlin Ahisi olarak Ahi Kaftanı giydirerek teşekkür eden AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e de plaket takdim etti. AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Oda Başkanlarıyla birlikte Vali Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e esnaf ve sanatkarların yaşamış oldukları sıkıntıları aktararak esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı. 

 

Bu haber 7293 kere görüntülenmiştir.
Sep 16 2019 12:00AM