2019 Yılı Kantin Esnafı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı öncesinde, kantin esnafıyla istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Antalya Gazete Bayii Büfeciler Kantinciler Kuruyemiş İmalatı ve Ticareti Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adlıhan Dere, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı öncesinde Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Kantinlerden Sorumlu Şube Müdürü Sevim Baysal, Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Ünal, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak, Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hoplar, Döşemealtı İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya, Kemer İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Kaya, Aksu İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muammer Türkoğlu ve Şube Müdürlerinin katılımlarıyla kantinci esnaflarıyla bir araya gelerek 2019 Yılı İstişare ve Değerlendirme Toplantısını gerçekleştirdi.

“Birlik ve beraberliğimizi pekiştirdik”

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen toplantıda açılış konuşmalarını gerçekleştiren AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte düzenlemiş olduğumuz Kantinci Esnafımızın Sorun ve Çözüm Yollarının konuşulacağı toplantımıza hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere Antalya merkezde kantinci esnafımız 6 değişik odanın üyeleriydi. Birlik ve beraberliği sağlamak, sorunların daha çabuk çözülmesi adına bu 6 odaya dağılan kantinci esnafımızı Odamız ünvanını değiştirerek sizleri tek bir çatı altında topladık. Bu anlamda yaşanan kısa süreçte bu birleşmenin faydasını gördük.” dedi.

Kantinci esnafının sorunları ve yeni eğitim-öğretim yılında planlanan yeniliklere değinen AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Kantinci esnafımızın sorunları malumunuz üzere yıllara göre değişikliğe uğradı. 2012 yılında yönetmelik çıktı, kiralama usul ve esasları belirlendi. Yönetmelik ilk çıktığında kira artışları ÜFE üzeri belirlendiğinden kira artışlarında fahiş rakamlarla karşılaştınız. Bunun sonucu yaptığımız girişimlerle yönetmeliğin değişmesini sağladık. 14 Mart 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık ÜFE değil TÜFE’nin 12 aylık ortalamalarına göre kira artışınız gerçekleşmektedir. Yine burada da bir sorun yaşadık. TÜFE ortalama rakamları üzerinde yanlışlık yapıldı, konuyu İl Milli Eğitim Müdürümüze ilettik ve sorun çözüldü. Yine, geçtiğimiz yıllarda kantinde satılan ürünlerle alakalı olarak mevzuatla bir kısıtlama getirildi. Kantinde her ürünün satışı yasaklandı. Bu durum sizlerin cirolarını önemli ölçüde etkiledi. Burada geçiş sürecini İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla en iyi şekilde atlattık. Yine yakın zamanda  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanımının uygulanmasına ilişkin hususları belirlemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ” 20 Haziran 2019 tarihli ve 30807 sayılı Resmi Gazete’de 16 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere yayımlanmıştır. Bu hafta içerisinde, 5 yıl kira sözleşmesi biten kantinlerin muhammen bedel komisyonu vasıtasıyla tekrar ihaleye çıkartılması konusunda uygulamalar olduğunu öğrendik, Odamıza başvurular yapıldı ve konuyu derhal inceledik, yönetmeliğe aykırı olduğu kanaatine vardık. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze yazılı olarak başvurduk, çözüm bulunamazsa yönetmelik gereği Bakanlık görüşü istedik. İnşallah görüşlerimiz doğrultusunda sorunu çözer sizleri de ihale sürecinden kurtarırız.” dedi.

“Bu toplantılar sayesinde sorunlarımızı çözüyoruz”

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, düzenli olarak gerçekleştirilen toplantılar aracılığıyla sorunların daha kısa sürede çözüme kavuşturulduğunu vurgulayarak, “Her yıl düzenli olarak kantinci esnafımızla bir araya geliyoruz. Sizlerin de dikkat ettiği gibi kantinci esnaflarımız bizler için oldukça önemli. İl Milli Eğitim Müdürümüz Yüksel Arslan da göreve geldiği günden bugüne gerek kantinci gerek servisçi gerekse kırtasiyeci yani milli eğitimi ve öğrencilerimizi ilgilendiren bütün mesleklerle ilgili, İlçe Milli Eğitim Müdürleriyle birlikte her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanındalar. Bu sebeple de kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Sizlerden özellikle rica ediyorum, bugün burada her ne sorunuz varsa sorunuz, taleplerinizi açıkça iletiniz. Bu toplantılar bizler için çok önemli çünkü bu toplantılar sayesinde sorun ve taleplerimizi doğrudan çözüme kavuşturabiliyoruz.” dedi.

“Topluma faydalı hizmet veriyorsunuz”

Kantinci esnaflarıyla düzenlenen toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleriyle birlikte katılan Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, “Öncelikle bu toplantıyı organize eden çok değerli AESOB Başkanımız Adlıhan Dere’ye teşekkür ediyorum. Bizler işin eğitim öğretim kısmındayız sizler de işin esnaflık tarafındasınız. Kimse kimsenin rızkını yememeli ve bizleri de, öğrencilerimizi de buna alet etmemeli. Siz kantinci esnaflarımızın çok anlayışlı ve aktif bir şekilde topluma faydalı hizmet verdiğini öğrencilerimizden ve velilerimizden duyuyor, bizler de görüyoruz. Ancak yine de bazı problemler yaşanabiliyor bunları da böyle toplantılar sayesinde ve aramızda sağladığımız güçlü iletişim aracılığıyla birebir görüşerek çözüme kavuşturacağız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından soru-cevap bölümüyle devam eden toplantıda kantinci esnaflarının yaşamış oldukları sorunlar, çözüm önerileri ve talepler hakkında değerlendirmelerde de bulunuldu. Öğrencilerin daha sağlıklı bir eğitim hayatına sahip olmaları amacıyla ellerinden ne geliyorsa yapmaya devam edeceklerini aktaran AESOB Başkanı Adlıhan Dere, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve kantinci üyelere katkılarından dolayı teşekkür ederek İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan’a esnafa verdiği desteklerden dolayı plaket takdim etti.

Bu haber 9762 kere görüntülenmiştir.
Jul 27 2019 12:00AM