Sahte Tokalar Tek Tek Kırıldı

AESOB Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengün ve Antalya Oto Tamirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bucak, emniyet kemeri ikazını susturan sahte tokalara karşı başlatılan “Ölümle TOKAlaşma” projesi kapsamında esnafı ziyaret ederek, proje hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planı kapsamında ve Antalya Valiliği öncülüğünde ülke genelinde trafik kazalarını ve bağlı ölüm - yaralanma olaylarını azaltmak amacıyla emniyet kemeri ikazını susturan sahte tokalara karşı başlatılan ve emniyet kemeri kullanımına ilişkin farkındalık oluşturmayı hedefleyen “Ölümle TOKAlaşma” projesi hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Trafikten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengün ve Antalya Oto Tamirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bucak Akdeniz Sanayi Sitesi esnafını ziyaret etti. Ziyaret sırasında hiçbir esnafın sahte toka bulundurmadıkları ve satışını yapmadıkları tespit edilirken, bu tokaların internet üzerinden de satışının yasaklanması talep edildi.

“Sahte tokaların satılmaması ve takılmaması için gerekeni yapacağız”

Vatandaşın hayatının tehlike altına girmemesi amacıyla bu tokaların satılmaması ve takılmaması için projenin sonuna kadar arkasında olduklarını ifade eden Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, “Sayın Valimiz özellikle bizlere talimat vererek, esnaf ve sanatkarlar olarak bu projenin en önemli ayağının bizler olduğunu belirtti. Antalya esnaf ve sanatkarları olarak bizler de, emniyet kemeri ikazını susturan bu sahte tokaların satılmaması ve takılmaması amacıyla gerekli tüm tedbirleri alacağımızı aktardık ve Ahilik Kültüründen gelen anlayışımızla verdiğimiz sözün sonuna kadar arkasındayız. Satışını yapmayan ve satış yapmayı bırakan tüm esnaf ve sanatkarlarımıza hassasiyetleri için teşekkür ediyoruz. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da projeye destek vererek tüm Türkiye’de farkındalık yarattı. Konuyla ilgili olarak başlatılan projemiz artık yerel gündemden çıkarak Türkiye gündemine konu oldu. İnşallah bu projeyle birlikte emniyet kemeri kullanımı daha da yaygınlaşacaktır.” dedi.

“İnternet üzerinden satışı da durdurulmalı”

Emniyet kemeri kullanmanın hayati bir önem taşıdığını vurgulayan AESOB Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, “Emniyet kemeri ikazını susturan sahte tokaların kullanılmaması, bulundurulmaması ve satılmaması amacıyla uyarılarda bulunduğumuz esnaf ziyaretimizde, hiçbir esnafımızın bu ölüm tokalarını satmadıklarını bizzat tespit ettik. Ölümle Tokalaşma Projemize destek veren ve bu tokaları satmayacaklarını ve kendi araçlarında da bulundurmayacaklarını taahhüt eden tüm esnaflarımıza teşekkür ediyor, bu kararlı duruşlarından dolayı tebrik ediyorum. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak bizler bu tokaların satılmaması, takılmaması için ve emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla elimizden geleni yapacağız. Ayrıca bu tokaların e-ticaret yoluyla internet üzerinden satışının engellenmesini de Ticaret Bakanlığımızdan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan ve ilgili kurumlardan özellikle talep ediyoruz. Antalya esnaf ve sanatkarları olarak bizler, emniyet kemeri ikazını susturan bu ölüm tokalarını kullanmayacağız ve satmayacağız, ölümle tokalaşmayacağız.” dedi.

Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengün, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Esnaflarımızı ziyaret ederek bu tokaları satmamaları ile ilgili gerekli uyarıları yapıyoruz. İlk etapta uyarılarda bulunacağız fakat daha sonra satışlarını tespit ettiğimiz esnaflarımız hakkında cezai işlem başlatacağız. Esnaflarımıza zaman zaman denetlemelerimiz olacak. Bugün esnaflarımız bizlere bir daha hiç satmamak üzere bu tokaları teslim edebilirler. Bu aksesuarın satışı, vatandaşlarımızın hayatını riske atıyor. Bu projenin sağlıklı bir şekilde uygulanmasında önemli bir rolü olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz ve esnaf odalarımızın duyarlılığı ile kemer tokalarını ortadan kaldıracağız.” şeklinde konuşarak, satış yapmayan esnaflara teşekkür belgesi verileceğini belirtti.

Antalya Oto Tamirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bucak ise, “Odamızın üyesi olan esnaflarımız uzun süre önce bu tokaları satmayı bıraktı. Duyarlı esnaflarıma oda başkanı olarak bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizler odamıza kayıtlı esnaflarımızı proje başlamadan önce de uyarıyorduk ve kemer tokası satışı yapmıyorduk. Satış yapmama kararı alan esnaflarımıza da destekleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. Sadece dükkanlarda değil, bu tokaların internet üzerinde de satılmaması için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Esnaf ziyaretlerinin ardından heyet, Antalya Oto Tamirciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bucak’ın daha önceden toplamış olduğu sahte kemer tokalarını tek tek kırarak, projenin tüm Türkiye’de uygulanması için çağrıda bulundu.

 

 

Bu haber 2853 kere görüntülenmiştir.
Dec 10 2018 12:00AM